Franciszkański Zakon Świeckich

Grupa utworzona 28.03.2010 przez Moderator

O nas

FRANCISZKAŃSKI ZAKON ŚWIECKICH przy Parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Członkami naszego zakonu mogą zostać katolicy, którzy ukończyli 18 rok życia: ludzie stanu wolnego, żyjący w związkach małżeńskich, wdowy, wdowcy, osoby duchowne. Wstąpienie do zakonu nie wymaga opuszczenia swojego domu czy też rezygnacji z małżeństwa. Formacja we Franciszkańskim Zakonie odbywa się na wzór życia zakonnego i przechodzi kolejne etapy:  formacja wstępna: postulat , formacja początkowa –nowicjat oraz  przyjęcie profesji czasowej (rocznej), a następnie profesji wieczystej.

Świadectwo złożenia profesji

Zaświadcza się, że ks. Kazimierz Sroka złożył uroczyste przyrzeczenie wiernego naśladowania Chrystusa w duchu św. Franciszka i został przyjęty do Wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy kościele św. Augustyna we Wrocławiu dnia 17.06.1990 r.

o. Juliusz Mikuszewski /asystent/

Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Jesienią w 1990 r. odbyła się Niedziela Franciszkańska, homilię głosił o. Juliusz zachęcając do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Tydzień później rozpoczął się postulat, a następnie nowicjat. Do profesji przygotowywała wspólnota FZŚ ze św. Augustyna we Wrocławiu. Mistrzynią nowicjatu była s. Halina Kamińska.

W dniu 8 grudnia 1992 r. siedem osób tutejszej parafii złożyło uroczystą profesję życia według Reguły św. Franciszka. Po profesji odbyła się pierwsza kapituła wyborcza i został wybrany zarząd wspólnoty: przełożona, zastępca, sekretarz – skarbnik.

Dzięki staraniom ks. Proboszcza Kazimierza Sroki i naszego asystenta wspólnota otrzymała dekret erygowania miejscowej wspólnoty przy parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu z dnia  17.11.1993 r. podpisana przez prowincjała Braci Mniejszych Kapucynów z Krakowa.

WIĘCEJ INFORMACJI